History of our Church

1949

March 18, 1949
1949

1949 – Louise Pembroke and Felix Arnold established a Unitarian Fellowship and affiliate it with the American Unitarian Association.

Read more

1952

March 18, 1952

1952 – Rev. Franklin Smith is called as the first minister and name is changed to First Unitarian Church of Albuquerque.

Read more

1955

March 18, 1955
1955

1955 – Carlisle Blvd. property is purchased and first sanctuary is built – the             congregation grows, especially with the addition of many children.

Read more

1962

March 18, 1962
1962

1962 – Rev. Jim Wilkes is called and growth of the congregation continues (500 members) – there is a focus on social activism – a new sanctuary is built.

Read more

1966

March 18, 1966

1966 – Rev. Leon Fay is called and stays for a decade – extended families are started as well as La Puerta de los Ninos daycare.

Read more

1977

March 18, 1977
1977

1977 – Rev. Daniel Panger serves as interim minister for 3 years.

Read more

1982

March 18, 1982

1982 – Rev. Todd Taylor called as the fourth minister of the church – the emphasis during the next several years is on the formation of a singles group “Friday Night Singles.”

Read more

1988

March 18, 1988
1988

1988 – Rev. Christine Robinson is recruited to revive a somewhat demoralized church. Growth begins again, but there is dissension in the congregation and a small group splits off to form the Albuquerque Fellowship….

Read more

1990

March 18, 1990

1990’s – First Unitarian helps form a new church on the west side in Rio Rancho with its doors opening in 1997.

Read more

2000

March 18, 2000

2000 – First Unitarian has grown to 600 members and the first Associate Minister, Jim Zacharias is hired, followed by a second Rev. David Grimm.

Read more

2002

January 1, 2002

2002: Meredith Garmon (now serving in White Plains, NY) becomes the church’s first intern minister. His popularity led to a grant from a family to fund 5 more interns. Ron Hersom (2006-7), who is…

Read more

2005

March 18, 2005

2005 – iMinistry program is started which adds audio and video recording of services.

Read more

2006

March 18, 2006

2006 – The Branch Ministry program is organized and leads to the Socorro Branch in 2007 and East Mountain in 2009.

Read more

2009

March 18, 2009

2009 – First Unitarian is named a “Breakthrough Congregation” by the UUA because of its successful growth to almost 800 members.

Read more

2010

March 18, 2010

2010 – Rev. Angela Herrera joins First Unitarian as Assistant Minister and is promoted to Associate Minister the next year.

Read more

2011

March 18, 2011

2011 – First Unitarian receives a grant from the UUA to study Immigration issues,   which culminates in the largest contingent from the congregation, 30 members, attending GA in Phoenix in 2013 presenting a…

Read more

2013

March 18, 2013
2013

2013 – A new sanctuary is dedicated and receives LEED Platinum certification. The congregation celebrates 25 years of Rev. Christine Robinson’s ministry.  

Read more

2015

October 1, 2015

2015-Angela Herrera promoted to “Minister,” joining Christine in a more equal  partnership as spiritual leaders of First Unitarian.

Read more